Hürriyet yazarı: Marketlerde gıdada fahiş fiyata yasal önlem şart

Hürriyet yazarı Nedim Şener, gıda enflasyonunun en yüksek olduğu dördüncü ülke haline gelen Türkiye’deki market fiyatlarına karşı “önlem” alınması gerektiğini savundu.

Şener, Dünya Bankası’nın küresel gıda fiyatlarını analiz ettiği2023 tarihli raporuna dikkati çektiği bugünkü yazısında, “Genel enflasyon oranın üzerinde artış gösteren gıda fiyatları artışını 2024’te de devam ediyor. Son seçimlere de damgasını vuran enflasyon tartışmasında marketler ve pazardaki gıda fiyatları başı çekiyor” dedi.

Şener, enflasyonun en çok hissedildiği yeme-içme sektörünün boykot kararı aldığı şu günlerde kaleme aldığı yazısında, “Vatandaşların boykotları önem taşısa da asıl görev elinde yasa imkânı olan ve denetim yükümlülüğü bulunan hükümete düşüyor” ifadelerini kullandı.

Şener, “Kamu otoritesi yasal önlemler almaz, denetimlerle bunu kontrol etmezse gıdada fahiş fiyatı ve genel olarak enflasyonu yavaşlatmak ve durdurmak çok zor” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN -Restoran fiyatları boykot kararı getirdi, sektörde fiyat çalışması başladı; “Sorun enflasyondan çok, aptal yerine konmamız” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir