CHP İstanbul İl Başkanı Çelik’ten seçim açıklaması! “Masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz”

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na geldi. Burada açıklama yapan Çelik, “Rakip partinin itiraz gerekçelerinin hepsi soyut gerekçeler. Yani mesela, Gaziosmanpaşa’da deniyor ki ‘Geçersiz oyların neden geçersiz olduklarının gerekçeleri yazılmamış bu nedenle sayım istiyoruz’ deniyor. Oysa bizim itiraz ettiğimiz ilçelerde daha somut bazı hatalar var. CHP’nin aldığı oyu başka bir siyasi partiye yazılması gibi kaydırmalar var. Pendik ilçemizde matbaa hatasından dolayı oy pusulalarında siyasi partilerin logolarının, bir siyasi partinin logosunun eksik olması gibi durumlar var. Arnavutköy’de tutanakların düzenlenmesi konusunda çeşitli kaydırmalar var” dedi. Çelik, “İstanbul’da 26 ilçe kazandık ve hepsini sandıkta kazandık. Asla seçmen iradesinin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz” ifadelerini kullandı. Çelik, CHP’nin Arnavutköy, Bahçelievler, Fatih, Pendik, Ümraniye’de ve Zeytinburnu’nda itiraz başvurusunda bulunduğunu belirtti.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik Gaziosmanpaşa’da İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nı ziyaret etti. Partililerle selamlaşan Çelik yaklaşık yarım saat boyunca Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu’nda kaldı. Burada açıklamalarda bulunan Çelik, itiraz gerçekleştirilen ilçeler hakkında konuştu.

“RET KARARI ÇIKMIŞKEN NEDEN KARAR DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ”

Çelik, “Rakip siyasi parti Gaziosmanpaşa ve Beykoz’da oyların yeniden sayılmasına yönelik bir itiraz gerçekleştirdi. Gaziosmanpaşa’da önce 1.Seçim Kurulu’nda ve 3. Seçim Kurulu’nda oyların yeniden sayımına yönelik bir karar çıktı. 2. Seçim Kurulu reddetti, oyların yeniden sayımını. Ancak seçim kurulundaki memur sonradan karar değiştirdi ve 2. Seçim Kurulu da oyların yeniden sayılmasını kabul etmiş oldu. Yani toplamda Gaziosmanpaşa’da 1, 2 ve 3’ncü ilçe seçim kurulları oyların yeniden sayımına karar vermiş oldu. Burada 2. Seçim Kurulu’nda ret kararı çıkmışken, memur, parti temsilcileriyle beraber ret kararı vermişken neden karar değişikliğine gitti? Acaba yukarıdan bir siyasi baskı mı var, sorusu şu anda zihinlerde. Beykoz’da da yine oyların sayılmasının kararının alınmasına yönelik birtakım siyasi baskıların olduğuna yönelik duyumlarımız var” dedi.

“ÜMRANİYE’DE BİZİM İTİRAZIMIZI REDDETTİ”

Çelik, “Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak 6 ilçede itiraz gerçekleştirdik. Yani rakip siyasi parti Gaziosmanpaşa’da ve Beykoz’da itiraz etti. Biz de 6 ilçede, Arnavutköy’de, Bahçelievler’de, Fatih’te, Pendik’te, Ümraniye’de ve Zeytinburnu’nda oyların yeniden sayılmasıyla ilgili itiraz gerçekleştirdik. Burada şöyle bir sonuç ortaya çıktı. Beykoz ve diğer ilçelerde yarın seçim kurulları toplanacak. Bugün toplanan kurullarda Gaziosmanpaşa oyların yeniden sayılmasına yönelik bir karar verdi, rakip siyasi partinin başvurusu üzerine. Ancak, Ümraniye’de oyların yeniden sayılma talebimizi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim itirazımızı, reddetti. Şimdi burada bir çifte standart var. Yani çifte standarttan daha öte bir durum var” diye konuştu.

“GAZİOSMANPAŞA’DA SOYUT GEREKÇELERLE YENİDEN SAYIM KARARI ALINIYOR”

Çelik, “Rakip partinin itiraz gerekçelerinin hepsi soyut gerekçeler. Yani mesela Gaziosmanpaşa’da deniyor ki geçersiz oyların neden geçersiz olduklarının gerekçeleri yazılmamış. Bu nedenle sayım istiyoruz deniyor. Oysa bizim itiraz ettiğimiz ilçelerde daha somut bazı hatalar var. Bir iki tane örnek vereyim. Örneğin, parti oylarının yazılmasıyla ilgili kaydırmalar var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin aldığı oyu başka bir siyasi partiye yazılması gibi kaydırmalar var. Pendik ilçemizde matbaa hatasından dolayı oy pusulalarında siyasi partilerin logolarının, bir siyasi partinin logosunun eksik olması gibi durumlar var. Arnavutköy’de tutanakların düzenlenmesi konusunda çeşitli kaydırmalar var. Tutanaklarda birtakım tahribatlar var. Henüz belirsizliğini koruyan Arnavutköy’de birtakım şaibeler var. Bir belediye başkan yardımcısının özel kaleminin oy sayılma alanına girerek çuvallara müdahale ettiği görüntüler var. Yani hangi gerekçeyle oraya koyuldu? Hangi gerekçeyle orada o süreçleri yürüttü? Ortada henüz böyle şaibeler var. Yani, özetle bizim itiraz ettiğimiz alanlarda somut gerekçeler var. Rakip siyasi partinin itiraz ettiği alanlarda hiçbir somut gerekçe yok. Tamamen somut bir kavram var. Geçersiz oyların neden geçersiz olduğuna yönelik tutanağa yazılmadığı için itiraz ediyorlar. Burada çok önemli bir çifte standart var. Yani, Gaziosmanpaşa’da soyut gerekçelerle yeniden sayım kararı alınıyor” ifadelerini kullandı.

“CHP’NİN SOMUT GEREKÇELERLE YAPILAN İTİRAZI REDDEDİLİYOR”

Çelik, “Ancak, bugün Ümraniye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin itirazı somut gerekçelerle yapılan itirazı reddediliyor. Yarın seçim kurulları diğer ilçelerde toplanacak. Ancak ben İl Seçim Kurulu’nun, Yüksek Seçim Kurulu’nun bu sürece müdahale edeceğini ve burada bu hukuksuzluğa bir son vereceğini düşünüyorum. Buradan da tabii şunu da ifade etmek isterim. Biz Beykoz’u kazandık. Gaziosmanpaşa’yı kazandık. İstanbul’da 26 ilçe kazandık ve bunların hepsini sandıkta kazandık. Sandıkta okullarda kazandık asla masa başında seçmen iradesinin masa başında, seçmen iradesinin değiştirilmesine izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir